Euroleague: Ολυμπιακός από τα παλιά, θριάμβευσε με 96-88 επί της Μπαρτσελόνα

Στο 6-5 οι «ερυθρόλευκοι» στη διοργάνωση

Ένας εκπληκτικός Ολυμπιακός από την αρχή μέχρι τη λήξη του αγώνα, πέτυχε μία τεράστια νίκη στη Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα με 96-88, ανεβαίνοντας πλέον στο 6-5 στην Euroleague.

Από τους «ερυθρόλευκους» κορυφαίοι οι Χασάν Μάρτιν (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Κώστας Σλούκας (15 πόντοι, 10 ασίστ) ενώ εξαιρετικοί οι Σακίελ ΜακΚίσικ (16 πόντοι, 4 ασίστ) και Κώστας Παπανικολάου (11 πόντοι, 3/3 τρίποντα).

Το ματς

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση. Η βασική πεντάδα έκανε περίφημη δουλειά στην άμυνα (Τζένκινς στον Χίγκινς, Παπανικολάου στον Καλάθη) ενώ με άριστη κυκλοφορία της μπάλας στην μπροστινή μεριά του παρκέ προηγήθηκε με 0-12 (3').

Ο Σλούκας έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και μοίραζε ασίστ ενώ Τζένκινς και Παπανικολάου ευστοχούσαν συνέχεια από τα 6.75. Με 5/5 τρίποντα ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 11-26 (8'). Οι αλλαγές του Γιασικεβίτσιους διαφοροποίησαν πλήρως την άμυνα της Μπαρτσελόνα και με πρωταγωνιστές τους Ντέιβις και Μίροτιτς έκλεισε το δεκάλεπτο με 17-26.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν βρει ρυθμό. Το ευχάριστο για τον Ολυμπιακό ήταν πως λειτούργησε καλά το δίδυμο Πρίντεζη – Ζαν Σαρλ, αλλά από την άλλη ο Κούριτς με 3/3 τρίποντα και ο Χάνγκα με δύο καλάθια και φάουλ μείωσαν σε 34-37 (16'). Μάρτιν και ΜακΚίσικ κατάφεραν με προσωπικά καλάθια να διατηρήσουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ (40-47, 19').

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν το ίδιο καλή με αυτή που ξεκίνησε τον αγώνα και μπορεί στην επίθεση να δυσκολευόταν, αλλά χάρη σε 4 πόντους του Έλις προηγήθηκε με 47-55 (24'). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταμάτησαν να παίζουν άμυνα και με προσφορά όλων των παικτών σε αυτόν τον τομέα, η Μπαρτσελόνα είχε σκοράρει 3 πόντους σε 6 λεπτά. Στην άλλη πλευρά ο Σλούκας και ο Παπανικολάου βοήθησαν να πάει η διαφορά στο +13 (50-63, 26'). Ο Ντέιβις με τον Χάνγκα ήταν οι παίκτες που βοήθησαν την ομάδα τους να βγει από την δύσκολη θέση και έτσι μείωσαν σε 61-67 (28'), ωστόσο το τρίποντου του Βεζένκοβ πρόσφερε πολύτιμη «ανάσα».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΜακΚίσικ έχασε την συγκέντρωσή του και τα δικά του λάθη πρόσφεραν εύκολα καλάθια στην Μπαρτσελόνα η οποία μείωσε γρήγορα (71-74, 33'). Σε εκείνο το σημείο κάποιες διαιτητικές αποφάσεις εκνεύρισαν τους παίκτες του Μπαρτζώκα, αλλά η ψυχραιμία τους επέστρεψε γρήγορα και με «γκολ φάουλ» του Χάρισον έκαναν το 77-82 (36'). Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτα σοβαρός στην άμυνά του, ο Χάρισον συνέχισε να σκοράρει κι έτσι έγινε το 84-89 (39'). Ο Καλάθης προσπάθησε να βάλει την ομάδα του στην διεκδίκηση της νίκης (88-91, 16'' πριν τη λήξη), όμως με 3/3 βολές στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 47-51, 63-72, 88-96

πηγή: gazzetta.gr