Euroleague: «Βύθισε» κι άλλο τον Παναθηναϊκό η Βαλένθια, ήττα με 95-83

Οι «πράσινοι» παραδόθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του στην Euroleague, αυτήν τη φορά από τη Βαλένθια με 95-83 και πλέον βρίσκονται στο 2-5 στη λίγκα.

Διακριθέντες από την ομάδα του Γιώργου Βόβορα, ο Σέλβιν Μακ για δεύτερο σερί ματς (15 π. με 100% ευστοχία εντός παιδιάς) και οι Παπαπέτρου, Μήτογλου, Σαντ-Ρος.

Για τους νικητές, κορυφαίος ο Πρέπελιτς (18 π.) και οι Χέρμανσον (13π.) και Ντέρικ Ουίλιαμς (14 π.).

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά στο σκορ, ενώ υπήρχαν πολλές εναλλαγές κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Άαρον Ουάιτ είχε πραγματοποιήσει καλό ξεκίνημα, ενώ εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου στην επίθεση. Το πρόβλημα για τους «πράσινους» ήταν αμυντικό, αφού όσο εύκολα έφταναν στο καλάθι της Βαλένθια, άλλο τόσο και οι παίκτες του Πονσαρνάου έφταναν στο καλάθι του Παναθηναϊκού.

Σαν Εμετέριο και Πρέπελιτς είχαν αναλάβει την... δική τους δράση με αποτέλεσμα η ισπανική ομάδα να είχε βραχέα κεφαλή στο 10λεπτο με 22-21. Αυτό που άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο και το οποίο φρόντισαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι ήταν τα λάθη των παικτών του Βόβορα! Συγκεκριμένα υπέπεσαν σε 10 λάθη (σ.σ. την ώρα που είναι η καλύτερη ομάδα της EuroLeague με τα λιγότερα λάθη κατά μέσο όρο με 11 σε κάθε ματς), τα περισσότερο εκ των οποίων παιδαριώδη και πολύ... φθηνά.

Ο Φόστερ είχε κάκιστο ημίχρονο και δεν υπήρχε ο Μήτογλου να σημειώσει 11 από τους 20 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα, τα πράγματα θα είχαν ξεφύγει τελείως για το «τριφύλλι». Παρόλα αυτά η Βαλένθια μπόρεσε να προηγηθεί δύο φορές με τέσσερις πόντους διαφορά (38-34 και 45-41) έως και το τέλος του α' μέρους, η οποία ήταν και η μεγαλύτερη που πήρε κάποια ομάδα στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός είχε 11/19 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/5 βολές στο πρώτο μισό το αγώνα, είχε περισσότερα ριμπάουντ (16-11), ήταν κοντά στις ασίστ (9-13) ενώ η Βαλένθια μετρούσε 12/23 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 6/7 βολές, 7 κλεψίματα (!) και μόλις 5 λάθη.

Για τέσσερα λεπτά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει το ματς έχοντας απόλυτη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ. Μάλιστα είχε προηγηθεί με 50-52 στο 24' ύστερα από τρίποντο του Μποχωρίδη αλλά μετά το 5ο φάουλ του Έλληνα γκαρντ η Βαλένθια πραγματοποίησε επιμέρους 10-2 και προηγήθηκε με 60-54. Ένα διάστημα που οι «πράσινοι» είχαν πιαστεί στον ύπνο ενώ η διαφορά έφτασε και στους 7 πόντους (68-61). Όμως ο Μακ και ένα τρίποντο του Νέντοβιτς έφεραν και πάλι το ματς στο καλάθι (68-66) πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (70-66).

Η συνέχεια έμελλε να ήταν διαφορετική. Η μοναδική στιγμή που ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε επαφή με το σκορ ήταν στο 31' ύστερα από τρίποντο του Μπέντιλ για το 71-69. Έκτοτε ξεκίνησε ο... κατήφορος στη «La Fonteta». Αρχικά η Βαλένθια πραγματοποίησε επιμέρους 13-1 (!) με το οποίο έστειλε την διαφορά στο +12 (82-70) στο 35'. Αυτό ήταν. Το σημείο που -ουσιαστικά- έκρινε και το παιχνίδι στην Ισπανία.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια πήρε σκορ με την ίδια ευκολία, τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι έχοντας 13/24 τρίποντα. Επιπλέον εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού, την ώρα που οι Ισπανοί είχαν 8 λιγότερα. Και το κυριότερο; Στις κρίσιμες στιγμές «μίλησε» η εμπειρία των γηπεδούχων και η διαχείριση των καταστάσεων στα κρίσιμα σημεία και δη τις στιγμές που χρειάζονταν σκορ και «καθαρό μυαλό».

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83