Παράδοση άνευ όρων του Παναθηναϊκού, ήττα 66-97 από την ΤΣΣΚΑ

Η μεγαλύτερη ήττα των «πρασίνων» (και εντός έδρας) στην ιστορία τους στη διοργάνωση

«Κηδεία» Παναθηναϊκού απόψε στο ΟΑΚΑ καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διέλυσε το «τριφύλλι» με σκορ 66-97 και προκάλεσε μεγάλους τριγμούς. Πλέον, με την ψυχολογία που υπάρχει στην ομάδα, η πρόκριση στους «8» της Euroleague καθίσταται δύσκολη υπόθεση.

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη ήττα (και εντός έδρας) στην ιστορία του στη διοργάνωση.

Οι «πράσινοι» δεν πρόβαλαν αντίσταση σε κανένα σημείο του αγώνα έχοντας τραγικά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα (13/37) και τρίποντα (7/30) απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, για να ηττηθούν με 66-97 από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής. Πάντως, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στην 6η θέση, με 14 νίκες - 14 ήττες, αλλά κινδυνεύει να αποκτήσει «συγκάτοικο», αν η Φενερμπαχτσέ νικήσει αύριο (6/3) στη Ρωσία την Κίμκι. Αυτή ήταν η 19η νίκη της ρωσικής ομάδας που διεκδικεί την 4η θέση με την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Μόνοι διψήφιοι παίκτες από τον Παναθηναϊκό οι Ντεσόν Τόμας (12π.) και Νικ Καλάθης (10π.), ενώ από την ΤΣΣΚΑ ο Νταρούν Χίλιαρντ πέτυχε 21 πόντους και ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε 18 πόντους απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Οι «πράσινοι» θα θυμούνται μόνο από αυτόν τον αγώνα πως ο Νικ Καλάθης ξεπέρασε τον Δημήτρη Διαμαντίδη στον πίνακα των πασέρ όλων των εποχών της Euroleague περνώντας στη δεύτερη θέση με 1260 ασίστ σε 211 αγώνες και αφήνοντας στην τρίτη τον "3D" (1255 σε 278 αγώνες).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπάθησε να ξεκινήσει καλά στο ματς και να ελέγξει τον ρυθμό, στηριζόμενος στην επίθεσή του και όχι στην άμυνα. Μέχρι το πρώτο εξάλεπτο τα είχε -εν μέρει- καταφέρει έχοντας προηγηθεί αρχικά με 14-12 και στη συνέχεια με 19-17. Την ίδια ώρα η ΤΣΣΚΑ έβρισκε «απάντησεις» στα σουτ των «πρασίνων» με τον Φόιγκτμαν και συνέχιζει να ήταν... στενός κορσές στους γηπεδούχους. Όμως όταν άρχισε να «κολλάει» η επίθεση του Παναθηναϊκού και οι λύσεις να ελαχιστοποιούνται χάρη στην άμυνα της ρωσικής ομάδας, άρχισε να αλλάζει και η εικόνα της αναμέτρησης.

Με τον Κάιλ Χάινς να αναλαμβάνει δράση, η ΤΣΣΑ πραγματοποίησε ένα σερί 12-0 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10 πόντους διαφορά (19-29) λίγο πριν από το τέλος του α' δεκαλέπτου (22-32) έχοντας πάρει ολοκληρωτικά το μομέντουμ του αγώνα. Ουσιαστικά ήταν και το σημείο όπου ο Παναθηναϊκός τα έκανε όλα... λάθος και η έμπειρη πρωταθλήτρια Ευρώπης φρόντισε να εκμεταλλευτεί και την παραμικρή λεπτομέρεια. Γι' άλλο ένα ματς δεν δούλεψαν καθόλου τα block out, επανήλθε η αδυναμία στα ριμπάουντ και κάπως έτσι η διαφορά εκτοξεύχθηκε αρχικά στο +14 για τους φιλοξενούμενους (26-40) και στη συνέχεια και στο +15 (31-46). Τίποτε δεν λειτουργούσε σωστά, με εξαίρεση τις φιλότιμες προσπάθειες του Ίαν Βουγιούκα (6π., 2/4δίπ.), ο οποίος αποτελούσε στην 2η περίοδο τη μοναδική αξιόπιστη λύση επιθετικά.

Η... νέα αστοχία στα τρίποντα στο α' ημίχρονο (4/14, ποσοστό 28,6%) είχε στοιχίσει στην ελληνική ομάδα και σαν να μην έφτανε αυτό, μετρούσε 8 ριμπάουντ λιγότερα (17-25) και μόλις 5 ασίστ σε ένα ολόκληρο ημίχρονο (38-48) εκ των οποίων οι τέσσερις του (πολύ καλού και) ρέκορντμαν, Νικ Καλάθη (10π., 4ασ., 3ριμπ., 1κλ., 3λ. σε 17') Μαχητικός ήταν και ο Τόμας στην επίθεση (10π., 4/6δίπ., 2/2β., 0/1τρ.) αλλά στην άμυνα αντιμετώπιζε και πάλι προβλήματα. Την ίδια η ΤΣΣΚΑ μετρούσε 7/18 τρίποντα και ήταν και το στοιχείο που έκανε την διαφορά.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει κάτι σαν... μπάσκετ, χωρίς καμία αρχή, μέση και τέλος, η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να δείχνει υπομονή και φρόντισε να «καθαρίσει» από νωρίς με την υπόθεση της νίκης στέλνοντας την διαφορά και στους 18 πόντους (39-57) στο 25'. Οι «πράσινοι» είχαν ολόκληρο βουνό να ανέβουν προκειμένου να γυρίσουν το ματς και σίγουρα δεν ήταν καθόλου εύκολο απέναντι σε μια έμπειρη ομάδα όπως είναι η ΤΣΣΚΑ. Ακόμα και όταν μειώθηκε η διαφορά στους 11 πόντους (48-59 στο 27'), δύο σερί τρίποντα του Χίλιαρντ επανέφεραν τον δείκτη του σκορ στο -17 (48-65) λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (51-65). Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 22 πόντους για λογαριασμό της ΤΣΣΚΑ (54-76) στο 33'. Δείγμα και της εικόνα του αγώνα, με τους μεν (Παναθηναϊκός) να είναι εντελώς άστοχοι και τους δε (ΤΣΣΚΑ) να είναι συγκεντρωμένοι και στα 40 λεπτά του αγώνα «κυνηγώντας» την σωστή επιλογή στην επίθεση. Αποκορύφωμα το -31 (60-91) δύο λεπτά πριν από το τέλος το οποίο έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-32, 38-48, 51-65, 66-97