Λιγκ Καπ Βόλεϊ: Τροπαιούχος μετά από 10 χρόνια ο Παναθηναϊκός

Σε ένα συγκλονιστικό ματς, οι «πράσινοι» κατέκτησαν το τρόπαιο επί του Ολυμπιακού στο χρυσό σετ

Σε ένα απίστευτο ματς στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, ο Παναθηναϊκός πήρε το Λιγκ Καπ στο βόλεϊ ανδρών, επικρατώντας του Ολυμπιακού στο χρυσό σετ και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν και τον πρώτο του στο βόλεϊ μετά από δέκα χρόνια.

«Πράσινη» κυριαρχία στα δύο πρώτα σετ

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή το προβάδισμα και έφτασε να είναι μπροστά με 10-6 μετά το μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Γκέργκι. Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο στη συνέχεια (13-8 και 15-10), με τους πράσινους να επικρατούν τελικά με 25-17.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο, με το τριφύλλι να ξεφεύγει με 7-3 και 9-5, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους από τα λάθη του Παναθηναϊκού στο σερβίς ή από το μπλοκ, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 13-13 και στη συνέχεια να μειώσει από το 18-14 σε 19-18. Το σετ ήταν ντέρμπι αλλά τελικά οι πράσινοι το πήραν κι αυτό (28-26).

«Ερυθρόλευκη» απάντηση

Με ψυχολογία και ανυπομονησία για τη νίκη, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ, αλλά δεν απέφυγε τα λάθη και έτσι οι Πειραιώτες μετέτρεψαν το 7-4 σε 8-11 και έφτασαν και στο 12-16 στη συνέχεια. Και με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν τα λάθη, το σετ πήγε στον Ολυμπιακό με 16-25.

Στο 4ο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 15-16, αλλά εκεί οι φιλοξενούμενοι με Φίνγκερ και Ριζόπουλο ξέφυγαν με 17-20 και τελικά ισοφάρισαν σε 2-2 σετ (19-25).

Όπως την περασμένη εβδομάδα στο Ρέντη, έτσι και τώρα στο Μαρούσι, ο τελικός πήγε στο τάι-μπρέικ και ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι καλύτερος, επικρατώντας με 10-15, κάνοντας το 2-3 στα σετ.

Μαχητική ψυχή του «τριφυλλιού» στο χρυσό σετ

Όλα, επομένως, κρίθηκαν σε 6ο σετ, στο οποίο οι πράσινοι επέστρεψαν από το 3-6 και έφτασαν στο 12-9, για να επικρατήσουν τελικά με 15-13!

Τα σετ: 25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15, 15-13