Ήττα-καταδίκη του Παναθηναϊκού από τον Ερυθρό Αστέρα με 78-73

Το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του και γνώρισε οδυνηρή ήττα

Για ακόμη μία φορά ο Παναθηναϊκός έζησε και τελικά... πέθανε από τις τάσεις αυτοχειρίας του, βλέποντας πλέον το όνειρο της τετράδας να απομακρύνεται οριστικά.

Οι «πράσινοι» έπεσαν με το τελικό 78-73 στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, για την 23η αγωνιστική της Euroleague, με τους Σέρβους να τον υποχρεώνουν στη δεύτερη διαδοχική ήττα του και 10η στο σύνολο. Την ίδια στιγμή, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών, βελτιώνοντας σε 10-13 το ρεκόρ της, με το οποίο συνεχίζει να έχει βλέψεις οκτάδας.

Ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα στο ματς. Ο Πιτίνο χρησιμοποίησε τους Παππά και Μπέντιλ στο αρχικό σχήμα ώστε να θωρακιστεί καλύτερα στην άμυνα και δικαιώθηκε πανηγυρικά! Οι παίκτες των «πρασίνων» είχαν αφήσει στο «La Fonteta» την κακή τους άμυνα και φρόντισαν να περάσουν χειροπέδες στους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ερυθρός Αστέρας είχε μόλις 3/15 σουτ εντός παιδιάς (2/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα) σε αυτό το διάστημα και ο Παναθηναϊκός με τα 10/16 δίποντα μπόρεσε να καλύψει τα 0/4 τρίποντα και να προηγηθεί με 21-9 στο τέλος της α' περιόδου.

Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +13 για την ελληνική ομάδα στο 12' (14-27) και όλα έδειχναν ότι ήταν το απόλυτο αφεντικό του ματς. Λάθος! Στη συνέχεια το «τριφύλλι» άρχισε να εμφανίζει τις ίδιες παθογένειες των προηγούμενων ματς. Πολλές κακές επιθέσεις, χαλάρωση στην άμυνα, ενώ ο Νικ Καλάθης ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό με 2/10 σουτ (2/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα) και 3 λάθη! Ο Πάντερ (12π., στο α' με 3/5δίπ., 1/3τρ., 3/4β.) ήταν εκείνος που είχε δημιουργήσει τα περισσότερα προβλήματα και είχε ηγηθεί για το 21-5 του Ερυθρού Αστέρα με αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 35-32 στο πρώτο μέρος.

Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε 0/8 τρίποντα (!!!) και από τη στιγμή που άρχισε να χάσει την ευστοχία του στα δίποντα (είχε 3/13 στο β' δεκάλεπτο και 13/29 στο σύνολο) είδε τον Ερυθρό Αστέρα (8/19 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 10/12 βολές) να παίρνει τα ηνία του ματς και να μην... ιδρώνει ιδιαίτερα για τα 9 λιγότερα ριμπάουντ (12-21 ο Παναθηναϊκός) στο α' ημίχρονο.

Στην έναρξη του β' μέρους οι «πράσινοι» μπόρεσαν να επιστρέψουν στα... όσα έκαναν στο πρώτο δεκάλεπτο και να βρουν τις λύσεις που έψαχναν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αποτέλεσμα; Επιμέρους 21-6 με τον Φριντέτ να... παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και με την βοήθεια του πολύ καλού Νίκου Παππά να δώσουν και πάλι διαφορά 12 πόντων (41-53) πριν από το τέλος του γ' δεκαλέπτου (46-57).

Μάλιστα μπόρεσε να διατηρήσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό έως και το 34' (55-65) με τους Φριντέτ και Τόμας να ήταν εκείνοι που είχαν αναλάβει το έργο στο σκοράρισμα. Όμως κάποιες βιαστικές επιλογές σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο του Περπέρογλου ο οποίος έκανε... ότι ήθελε την άμυνα του Παναθηναϊκού έφεραν εκ νέου τον Ερυθρό Αστέρα στο +3 (68-65) δύο λεπτά αργότερα και έχοντας πραγματοποιήσει σερί 13-0!

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73