«Θρυλική» ανατροπή του Ολυμπιακού και νίκη επί της Χίμκι με 109-98

Οι «ερυθρόλευκοι» έστειλαν ένα χαμένο ματς στην παράταση και πήραν τους δύο βαθμούς

Ο Ολυμπιακός «αναστήθηκε» μέσα από την άμυνά του, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (96-96κ.α.) και στο επιπλέον πεντάλεπτο υπέταξε την Κίμκι, επιστρέφοντας στις νίκες και βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 6-8.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 109-98 των Ρώσων στο ΣΕΦ, για την 14η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τον Αλεξέι Σβεντ και την παρέα του στην έβδομη ήττα τους.

«»

Ο Ολυμπιακός γύρισε ένα απίστευτο παιχνίδι και νίκησε τη Χίμκι με 109-98 με μία ανατροπή από τα παλιά. Η Χίμκι είχε  προβάδισμα 9 πόντων 57’’ πριν τη λήξη, αλλά 3/3 τρίποντα έστειλαν την αναμέτρηση στην παράταση και εκεί οι Πειραιώτες έκαναν πάρτι

Η Χίμκι βρήκε δύο καλάθια από επιθετικά ριμπάουντ, αλλά η αστοχία του Σβεντ δεν της πρόσφερε τίποτα άλλο. Ο Ολυμπιακός από την άλλη πλευρά με τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Παπανικολάου προηγήθηκε με 11-4 (4’).  Στη συνέχεια ο Μιλουτίνοφ βρήκε διαδοχικά καρφώματα από ασίστ του αρχηγού του κι έτσι η διαφορά πήγε στο +8 (15-7, 7’).

Η Χίμκι με τον Εβανς να σκοράρει 7 συνεχόμενους πόντους έμεινε κοντά στο σκορ απλά αφού οι ασίστ του Σπανούλη και τα καλάθια του Ριντ πρόσφεραν σκορ στους «ερυθρόλευκους» (35-29, 14’). Ο Σβεντ με δύο συνεχόμενα τρίποντα φρόντισε για το 39-37 (17’)  όμως ο Ολυμπιακός βρήκε ένα ξέσπασμα με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη και Παπανικολάου (48-39, 19’).

Οι παίκτες του Κεμζούρα ξεκίνησαν και την τρίτη περίοδο παίζοντας εντυπωσιακή άμυνα . Στην επίθεση ακούμπησαν τη μπάλα στους ψηλούς (Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ) και η διαφορά πήγε σε διψήφιο επίπεδο (59-48, 25’). Ο Σβεντ είτε με δημιουργία είτε με σκορ βοήθησε τους Ρώσους να μειώσουν σε 69-67 (30’) αφού οι αλλαγές του Κεμζούρα στο τέλος του δεκαλέπτου δεν λειτούργησαν όπως θα ήθελε ο Λιθουανός τεχνικός.

Ο Σβεντ είχε βρει ρυθμό και πλέον δεν μπορούσε να τον σταματήσει κανείς με αποτέλεσμα η Χίμκι να προηγηθεί με 72-74 (34’). Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν αρκετά να σκοράρει και όταν βρήκαν εύστοχα τρίποντα Κράμερ και Μπέρτανς οι φιλοξενούμενοι, ξεμάκρυναν (76-82, 36’). Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης κυριάρχησαν στη ρακέτα στο επόμενο δίλεπτο και μείωσαν σε 83-84, αλλά τα τρίποντα του Σβεντ και του Καράσεφ «σίγησαν» το ΣΕΦ (83-90, 39’) .

Οι Πειραιώτες δεν τα παράτησαν, βρήκαν δύο τρίποντα , μείωσαν σε 93-96 και μάλιστα είχαν και την τελευταία επίθεση με τον Σπανούλη να ισοφαρίζει με εύστοχο σουτ πίσω από τα 7 μέτρα και αν στέλνει το ματς στην παράταση αφού η Χίμκι δεν σούταρε καν αν κι είχε χρόνο.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό, η Χίμκι εγκλωβίστηκε με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να ολοκληρώσουν μία εκπληκτική ανατροπή η οποία θύμισε παλιό, καλό Ολυμπιακό. Σπανούλης, Παπανικολάου και Πρίντεζης σκόραραν και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96κ.α., 109-98

πηγή: gazzetta.gr