Κάζο του Ολυμπιακού και ήττα 77-68 από τη Ζενίτ στο ΣΕΦ

Ήταν η πρώτη νίκη της ρωσικής ομάδας στην Ευρωλίγκα

Φαίνεται ότι η εμφάνιση του Ολυμπιακού κόντρα στη Βαλένθια την περασμένη εβδομάδα, ήταν απλά μία αναλαμπή καθώς απόψε οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν από την Ζενίτ στην παράταση με 77-68 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Euroleague.

Πρόκειται μάλιστα για την πρώτη νίκη της ρωσικής ομάδας στην ιστορία της στη διοργάνωση.

Το ματς

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν εντυπωσιακά σε κάθε πλευρά του παρκέ. Από τη μία η πολύ επιθετική άμυνα έκρυβε κάθε διάδρομο προς το καλάθι τους. Από την άλλη στην επίθεση οι αιφνιδιασμοί και οι συνεργασίες Σπανούλη, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ τον έβαλαν μπροστά στο σκορ με 12-0 (5’).  Το τάιμ άουτ του Πλάθα αφύπνισε τους παίκτες τους οι οποίοι χάρη στον Αμπρομάιτις μείωσαν σε 12-6 (6’). Η είσοδος των Μπόλντγουιν, Πάντερ και Ρούμπιτ δημιούργησε αρκετά προβλήματα αφού δεν είχαν την απαραίτητη συγκέντρωση κι η Ζενίτ προηγήθηκε με 19-20.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου τα τρίποντα των Χόλινς και Ρένφρο έδωσαν προβάδισμα 7 πόντων (19-26, 12’). Πάντερ και Σπανούλης όμως πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και βοήθησαν για ένα 12-0 «ερυθρόλευκο» σερί (31-26, 15’). Την ώρα που ο Μιλουτίνοφ ξεκουραζόταν στον πάγκο, οι παίκτες της Ζενίτ έπαιρναν συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ τα οποία κι εκμεταλλεύτηκαν (36-38, 20’).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα στην τρίτη περίοδο την ώρα που οι επιθέσεις του Ολυμπιακού ήταν η μία χειρότερη από την άλλη. Ο Αγιόν με τον Πονίτκα χάρη σε συνεχόμενα δικά του καλάθια έκαναν το 38-48 (25’). Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες έβγαλαν ενέργεια και αντέδρασαν γρήγορα (44-48, 27’).

Ο Ολυμπιακός είχε ανεβάσει την απόδοσή του στην άμυνα, αλλά στο μπροστινό μέρος του γηπέδου δε βλεπόταν κι έτσι δεν κατάφερε να αλλάξει ικανοποιητικά το σκορ (50-55, 35’). Ο χρόνος πίεζε, η μπάλα δεν έμπαινε στο καλάθι των φιλοξενούμενων με τίποτα  όμως ο Αντώνης Κόνιαρης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δύο εύστοχα τρίποντα ξύπνησε συμπαίκτες και κόσμο (58-59, 37’). Στην αντίδραση του Ολυμπιακού, η Ζενίτ έμεινε ψύχραιμη (58-64, 39’), ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα εμφανίστηκε κάτι από τα παλιά και με δύο τρίποντα (Πάντερ, Παπανικολάου) το ματς πήγε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο αστοχία και βιασύνη επέστρεψαν στους γηπεδούχους με αποτέλεσμα ο Αγιόν να σκοράρει για το 65-70 (43’).

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64 (κανονική διάρκεια), 68-77 παράταση

πηγή: gazzetta.gr