Ολυμπιακός «από τα παλιά», διέλυσε τη Βαλένθια με 89-63

Ρεκόρ καριέρας του Μιλουτίνοφ με 8 επιθετικά ριμπάουντ που κυριάρχησε στη ρακέτα

Εμφανίζοντας ένα εξαιρετικό πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Ολυμπιακός σημείωσε την πρώτη του νίκη στη φετινή Euroleague επί της Βαλένθια στο ΣΕΦ, με σκορ 89-63.

Κανείς από τους παίκτες των «ερυθρολεύκων» δεν υστέρησε ενώ κορυφαίοι ήταν οι Βασίλης Σπανούλης (17π., 4ρ., 6ασ.) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (17π., 14ρ.).

Ο Σέρβος σέντερ μάλιστα σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 8 επιθετικά ριμπάουντ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με καταπληκτικό μπάσκετ προηγήθηκαν 11-0 (3’).  Η Βαλένθια αντέδρασε και με πέντε εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 (Λόιντ, Μότουμ, Σάστρε) μείωσε σε 24-20 (9’).

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός παρέμεινε συγκεντρωμένος. Η επιθετική άμυνα μέχρι σκασμού συνεχίστηκε, ενώ στην επίθεση παίζοντας σε άλλες ταχύτητες ξέφυγαν ακόμη περισσότερο. Κόνιαρης (άμυνα), Σπανούλης και Κουζμίνσκας ήταν οι πρωταγωνιστές για να φτάσει η ομάδα στο +21 (49-28, 17’).

Οι ομάδες μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο χωρίς ρυθμό με αποτέλεσμα να κάνουν αρκετά λάθη και να σκοράρουν σπανίως. Αυτό φυσικά εξυπηρετούσε τον Ολυμπιακό ο οποίος διατηρούσε μόνιμα τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (65-36, 27’). Οι Ισπανοί έδειξαν διάθεση να αντιδράσουν, αλλά δεν το κατάφεραν χάρη στη σοβαρότητα των παικτών του Κεμζούρα.

Οι Πειραιώτες δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι και με σκορ από τους Σπανούλη, Κουζμίσκας και Μιλουτίνοφ έφτασαν τη διαφορά στο +33 (77-44, 32’). Στη συνέχεια με τρίποντα των Κολόμ και Φαν Ρόσομ η διαφορά έπεσε στους 24 πόντους (79-55, 35’) χωρίς να πετύχουν κάτι καλύτερο.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 54-30, 72-44, 89-63