Ισπανία από «ατσάλι», πέρασε στον τελικό του Μουντομπάσκετ

Επικράτησε της μαχητικής Αυστραλίας με 95-88 στη δεύτερη παράταση

Σε έναν ημιτελικό που έσπασε καρδιές, χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να βγει ο πρώτος φιναλίστ του τελικού του Μουντομπάσκετ 2019. Η Ισπανία έχοντας την τριπλέτα Μαρκ Γκασόλ- Ρίκι Ρούμπιο- Σέρτζιο Γιουλ σε καταπληκτική κατάσταση, επικράτησε της Αυστραλίας με 95-88 και θα ξαναβρεθεί σε τελικό Μουντομπάσκετ, 13 χρόνια μετά την επιτυχία του 2006.

Τα «καγκουρό» θα παλέψουν με τον ηττημένο του Αργεντινή - Γαλλία για το χάλκινο μετάλλιο.

Η Ισπανία ξεκίνησε πολύ καλά με ένα σερί 5-0 και το κράτησε με δύο τρίποντα του Χ. Ερνανγκόμεθ (11-6, 4'). Η Αυστραλία, όμως, πέρασε μπροστά με δύο τρίποντα επίσης των Γκούλντινγκ και Ντελαβεντόβα (11-12, 5'). Το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό, ο Γιουλ ισοφάρισε (19-19) και λίγο αργότερα προσέφερε μια πανέμορφη φάση, με το buzzer beater τρίποντό του στη λήξη της περιόδου (22-21, 10'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «Boomers», με τον εξαιρετικό Μιλς, έκαναν σερί 6-0 (22-27, 14') και μετά έφτασαν στο +8 (24-32, 15'). Η ομάδα του Σκαριόλο ήταν άστοχη και αυτό θα μπορούσαν να το εκμεταλλευτούν οι αντίπαλοί της, αλλά δεν το έκαναν, με αποτέλεσμα να μειώσει στο ημίχρονο (32-37, 20').

Ο Γκασόλ μείωσε στους τρεις πόντους για την «φούρια ρόχα» (37-40, 21'), ο Μιλς έχασε την ευκαιρία να ευστοχήσει σε τρεις βολές για να βάλει κι άλλο μπροστά την Αυστραλία (39-46, 24'), ενώ ο Ισπανός με το αυτοκαλάθι που έβαλε, βοήθησε τα «καγκουρώ» να πάνε στο +11 (39-50, 25'). Η ομάδα του Σκαριόλο, πάντως, αντέδρασε και μείωσε ξανά στο 30' (51-55). Ο Κέι βοήθησε την Αυστραλία να πάει στο 53-61 (32'), αλλά οι Ισπανοί πίεζαν, με αποτέλεσμα να μειώσουν στο καλάθι με λύσεις των Ρίμπας - Γιουλ (65-67, 37'). Ο Γκασόλ μείωσε στον πόντο (69-70, 38') κι έπειτα οι διαιτητές δίχασαν με την απόφασή τους για φάουλ του Μπόγκουτ στον Γκασόλ αρχικά (71-70) κι έπειτα του Κλαβέρ στον Μιλς (71-71). Ο Ρούμπιο σούταρε πίσω από το κέντρο, η μπάλα βρήκε στο σίδερο και βγήκε εκτός, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, ο Γκασόλ και πάλι με ενέργειές του έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στην Ισπανία (76-71, 41'), αλλά οι Αυστραλοί ισοφάρισαν (76-76, 43') και το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση (80-80, 45'). Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, τα δύο τρίποντα του Γιουλ (90-82, 48') και τα καλάθια του Γκασόλ, ώθησαν την Ισπανία στη νίκη (95-88, 50') και την πρόκριση στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 32-37, 51-55, 71-71 (κ.α.), 80-80 (α' παρ.), 95-88 (β' παρ.).