«Έτρεξε» με 100άρα στους «16» η Εθνική, 103-97 τη Νέα Ζηλανδία

Στην επόμενη φάση η Ελλάδα θα παίξει με ΗΠΑ (Σάββατο) και Τσεχία (Δευτέρα)

Σε ένα ματς «τελικό» για την πρόκριση στους «16» του Μουντομπάσκετ 2019, η Εθνική Ελλάδος έκανε το καθήκον της και επικρατώντας της Νέας Ζηλανδίας με σκορ 103-97, συνεχίζει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, σε έναν όμιλο (Group K) με Βραζιλία, ΗΠΑ, Τσεχία, από τον οποίο προκρίνονται στα προημιτελικά οι δύο πρώτοι, μεταφέροντας τα αποτελέσματα της πρώτης φάσης.

Με κορυφαίο στα δύο πρώτα δεκάλεπτα τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, η Εθνική μας διατήρησε ένα διψήφιο προβάδισμα για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 51-44. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Νεοζηλανδοί ροκάνισαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά και βρέθηκαν πέντε πόντους πίσω από την ελληνική ομάδα (71-66). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα εύστοχα τρίποντα των Παπαπέτρου, Καλάθη, Πρίντεζη, σφράγισαν τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η εθνική μας ομάδα μπήκε στο παρκέ με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι αφιονισμένος και χάρη σε αυτόν το σκορ γρήγορα έγινε 11-4 (3'). Το τάιμ άουτ των Νεοζηλανδών έπιασε τόπο αφού ακολούθησε σερί 10-0 με πρωταγωνιστή τον Κόρεϊ Ουέμπστερ (11-14, 6'). Η Ελλάδα με δύο τρίποντα του Ιωάννη Παπαπέτρου, με 5 πόντους του Κώστα Σλούκα και με τον Θανάση Αντετοκούνμπο αν τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι, έγινε το 37-25 (13').

Κάποιες κακές επιστροφές πρόσφεραν εύκολα καλάθια στους Νεοζηλανδούς (37-31, 15'), όμως η Ελλάδα με υπομονή βρήκε λύσεις για την άμυνα ζώνης που βρήκε μπροστά της και «έχτισε» ξανά διψήφια διαφορά πόντων (42-31, 17'). Η Ελλάδα ήταν αδιάβαστη στην αντιμετώπιση του σκόρερ ολκής (Κ. Ουέμπστερ) και μόνος του μείωσε ξανά σε 47-42 λίγο πριν λήξη το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι αντίπαλοι είχαν πάλι τρόπο να προβληματίσουν την ελληνική άμυνα, ωστόσο 5 συνεχόμενοι πόντοι του Νικ Καλάθη έδωσαν «αέρα» 13 πόντων (64-51, 25'). Το σχήμα με τον Καλάθη και τέσσερα φόργουορντ δεν ευδοκίμησε κι έδωσε ευκαιρία στη Ν. Ζηλανδία να μειώσει ξανά (70-66, 29').

Ο Παπαπέτρου με 2/2 τρίποντα κι ο Γιώργος Πρίντεζης με 1/1 επανέφεραν την ηρεμία στην εθνική ομάδα η οποία βρέθηκε στο +12 (80-68, 32'). Οι αντίπαλοι δεν ήθελαν να εγκαταλείψουν την προσπάθειά τους και επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης με τρίποντο του Λόε (82-77, 35'). Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν κι έτσι όταν απλά το ομοσπονδιακό μας συγκρότημα σταμάτησε σε δύο κατοχές του αντίπαλους, «σφράγισε» και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-44, 71-66, 103-97