Πρωταθλητής για 38η φορά στην ιστορία του ο Παναθηναϊκός

Συνέτριψε τον Προμηθέα Πατρών με 111-77

Σε ένα ματς-φιέστα στο κλειστό του ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός αντάμειψε τους χιλιάδες φίλους του για την παρουσία τους και με εκπληκτικό μπάσκετ, συνέτριψε τον Προμηθέα Πατρών με 111-77 και κατέκτησαν το 38ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

Η συγκεκριμένη επίδοση αποτελεί ρεκόρ παραγωγικότητας σε σειρά τελικών της Α1 Ανδρών και οι «πράσινοι» με εμφατικό τρόπο ανέβηκαν για τρίτη διαδοχική χρονιά στο θρόνο του πρωταθλητή.

Το παιχνίδι δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής αφού εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο από το πρώτο τζάμπολ! Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (31-8) φτάνει και περισσεύει για να καταλάβει κάποιος τα όσα συνέβησαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ! Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν 14/22 σουτ εντός παιδιάς (11/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα) ενώ ο Προμηθέας μόλις 3/16 (1/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα). Λογικό και επόμενο να ανοίξει τόσο πολύ η ψαλίδα της διαφοράς, με τον Παναθηναϊκό να «καθαρίζει» από νωρίς με την υπόθεση της νίκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των γηπεδούχων χαλάρωσε, οι παίκτες του Προμηθέα βελτίωσαν τα ποσοστά τους (14/35 σουτ) αλλα΄παρόλα αυτά η διαφορά δεν μπορούσε να καλυφθεί με τίποτα! Από πλευράς Παναθηναϊκού ο Καλάθης είχε 9 πόντους και 9 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ «διψήφιοι» ήταν οι Παπαγιάννης (12π., 6ριμπ.) και Τόμας (12π., 6/7δίπ.). Το «τριφύλλι» διατήρησε τα ποσοστά σε εξαιρετικά επίπεδα (21/27 σουτ δίποντα), είχαν σχεδόν τριπλάσια ριμπάουντ (26-10) και πέντε ασίστ περισσότερες (14-9).

Μια από τα... ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του παρκέ και να εκτοξεύει τον δείκτη του σκορ και στους 34 πόντους (78-44) στο 26'. Τα ποσοστά ήταν εκπληκτικά για τους «πράσινους» οι οποίοι σούταραν με 70% στα δίποντα έχοντας 31/44 σουτ όπως επίσης 22 ριμπάουντ περισσότερα και διπλάσιες ασίστ. Στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός έφτασε και στο +38 (111-73) λίγο πριν από το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 31-8, 62-34, 86-53, 111-77.