Έγραψε ιστορία ο Προμηθέας, πέρασε στον τελικό νικώντας 85-84 την ΑΕΚ

Η ομάδα της Πάτρας για πρώτη φορά θα διεκδικήσει τον τίτλο της Basket League

Με νίκη- «θρίλερ» μέσα στο ΟΑΚΑ, ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε της ΑΕΚ με 85-84 και έγινε η πρώτη επαρχιακή ομάδα που θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα της Basket League, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Ο Προμηθέας ζόρισε την ΑΕΚ, η οποία δεν μπορούσε να βρει στόχο με τίποτα από τα 6.75 (0/8τρ, 10') και έπαιρνε πόντους μόνο από τον Χάντερ (10-10, 7'). Γκίκας και Λίποβι ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια (11-18, 9') με τον Σαντ-Ρος να μειώνει στο δεκάλεπτο (14-18). Ο Κασελάκης έβαλε την ομάδα του στο +8 (14-22, 11'), αλλά ο Λαρεντζάκης βρήκε λύσεις για τους «κιτρινόμαυρους» σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να ισοφαρίζει (26-26, 17'). Γκίκας, Κασελάκης και Χολ «εκτέλεσαν» ξανά (32-37, 19'), για να κάνει ο Μπράουν στη λήξη το 34-39 (20').

Η ΑΕΚ αντέδρασε με την έναρξη της τρίτης περιόδου κι έκανε ένα μικρό σερί (40-39, 22'), αλλά ο Παρκς ανέλαβε δράση μαζί με τον Λίποβι κι έδωσαν ξανά προβάδισμα στον Προμηθέα (43-49, 25'). Ο Μπράουν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σαντ-Ρος, έκλεψε και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό και ο Χολ έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο ματς στο 30' (49-59). Με σερί ξανά στην 4η περίοδο, η ΑΕΚ μείωσε (56-59, 32'), ο Προμηθέας συνέχιζε να έχει τον έλεγχο (62-66, 36'). Το ματς έγινε... ντέρμπι (68-68, 38'). Λίποβι και Γιορκ ευστόχησαν από τα 6.75 (71-73), ο Λαρεντζάκης έκανε φάουλ σε προσπάθεια του Μπράουν για τρεις (71-76) και ο Σάκοτα οδήγησε το ματς στην παράταση (76-76).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Σαντ-Ρος κράτησε την ΑΕΚ (79-78, 42'), ο Κασελάκης έκανε το 82-85 με βολές, ο Κουβανός μείωσε (84-85), αλλά χαράμισε την τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 84-85.