Νίκη στο ρελαντί για τον Ολυμπιακό, 92-58 το Ρέθυμνο

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν συνάντησε δυσκολίες στην Κρήτη

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Ολυμπιακός πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο Ρέθυμνο, του οποίου επικράτησε με σκορ 92-58, αγωνιζόμενος χωρίς τρία βασικά του στελέχη (Σπανούλη, Πρίντεζη, και Στρέλνιεκς).

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν διαφήμιση του μπάσκετ αφού καμία από τις δύο ομάδες δε μπορούσε να επιβληθεί. Ειδικά οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα με την άμυνα των «ερυθρόλευκων». Στην άλλη πλευρά επιμένοντας στους ψηλούς του (Μιλουτίνοφ, ΛεΝτέι) προηγήθηκε ο Ολυμπιακός με 6-14 (8΄).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Κρητικούς να βρίσκουν κάποιες λύσεις και να μειώνουν σε 17-23 (12'), όμως στη συνέχεια Ουίλιαμς Γκος και Ουέμπερ έτρεξαν, πρόσφεραν καλάθια στον αιφνιδιασμό και έστειλαν τη διαφορά στο +16 (18-34, 17').

Η διαφορά άνοιξε για τα καλά στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Μπλατ σκόραραν με μεγάλη ευκολία από κοντινή απόσταση (ΛεΝτέι, Ουίλιαμς Γκος) κι έτσι έγινε το 28-52 (24'). Ο Χριστοδούλου βοήθησε την ομάδα του να ρίξει κάπως τη διαφορά 38-52 (27'), αλλά δεν κράτησε για μεγάλο διάστημα η αντίδραση αυτή μιας και οι Πειραιώτες δεν επέτρεψαν να απειληθούν περισσότερο.

Στην τελευταία περίοδο ο Μάντζαρης βρήκε 2/2 τρίποντα και έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων (45-68, 33΄). Οι γηπεδούχοι είχαν εγκαταλείψει, έπαιζαν πολύ κακό μπάσκετ και παρά τις συχνές αλλαγές του Μπλατ, η διαφορά πήγε στο +34 (47-81, 36').

Τα δεκάλεπτα: 6-16, 25-38, 41-62, 58-92