Παραδόθηκε στη Ζαλγκίρις ο Ολυμπιακός, ήττα με 72-68 στο ΣΕΦ

Οι «ερυθρόλευκοι» εξαρτώνται πλέον από τα αποτελέσματα των αντιπάλων τους

Μέχρι την τελευταία αγωνιστική της Euroleague θα πρέπει να περιμένει ο Ολυμπιακός για να μάθει αν θα πάρει την πρόκριση για τα play off της διοργάνωσης, μετά την αποψινή του ήττα από τη Ζαλγκίρις με σκορ 72-68.

Οι«ερυθρόλευκοι» παρά την εκπληκτική εμφάνιση του Μπριάντε Ουέμπερ, έπαθαν καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο και δέχτηκαν ένα σερί 14-0 από τους Λιθουανούς, μένοντας χωρίς καλάθι για 5,5 λεπτά. Πλέον η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πρέπει να νικήσει την Νταρουσάφακα στο ΣΕΦ και να περιμένει ήττα της Αρμάνι (από την Εφές) ή της Μπασκόνια (από την ΤΣΣΚΑ).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν αρκετά καλά το παιχνίδι ακουμπώντας τη μπάλα στα χέρια του Μιλουτίνοφ (7-2, 3’), ωστόσο το low post παιχνίδι με τον Γκριγκόνις πάνω στον Ουίλιαμς Γκος πρόσφερε λύσεις στην Ζαλγκίρις (7-6, 5’). Μάντζαρης και Ουέμπερ με 8 σερί δικούς τους πόντους έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +7 (15-8, 7’). Η επιμονή των Λιθουανών να δίνουν τη μπάλα στους ψηλούς τους (Ντέιβις, Τόμπσον) δικαιώθηκε γρήγορα (18-16, 10’).

Η Ζαλγκίρις με 2/2 τρίποντα και σερί 12-0 βρέθηκε μπροστά με 18-24 (13’), όμως ξανά Ουέμπερ και Μιλουτίνοφ ήταν αυτοί που αντέδρασαν για χάρη της ομάδας του Μπλατ (36-28, 19’).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά την τρίτη περίοδο. Ουίλιαμς Γκος και Ουέμπερ οργάνωναν άριστα, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ σκόραραν κι έτσι η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους (51-39, 26’). Οι Λιθουανοι έμειναν ψύχραιμη και με λύσεις από τα χέρια του Βέστερμαν (σκορ και ασίστ) και Μιλάκνις μείωσαν σε 51-48 (29’).

Οι Λιθουανοί συνέχισαν από εκεί που είχαν μείνει και με εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 (Μιλάκνις, Ουάιτ) προηγήθηκαν με 57-62 (35’). Ο Ουέμπερ όμως ήταν αποφασισμένος και κάνοντας τα πάντα στο παρκέ (άμυνα, επίθεση) έβαλε ξανά την ομάδα του σε θέση οδηγού (63-62, 37’). Μέχρι το τέλος το ματς εξελίχθηκε στο όριο με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 65-68 (39’).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-34, 51-48, 68-72