Αποχαιρέτησε την Ευρώπη ο Προμηθέας, ήττα 79-57 από την Τενερίφη

Οι Πατρινοί υπέκυψαν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων

Το ταξίδι του Προμηθέα στην Ευρώπη έλαβε τέλος καθώς ηττήθηκε απόψε από την Τενερίφη με 79-57 και αποχαιρέτησε τη συνέχεια του Βasketball Champions League.

Ο Προμηθέας Πατρών ταξίδεψε στα Κανάρια Νησιά για τον αγώνα με την Τενερίφη έχοντας ως... μαξιλαράκι το +12 της νίκης του στο «Δ. Τόφαλος» (69-57) όμως οι Ίβηρες υπερκάλυψαν τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-14). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την κακή εμφάνιση των Πατρινών στο πρώτο ημίχρονο, διατηρώντας σταθερά διαφορά πρόκρισης στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Έτσι ολοκληρώθηκε η παρθενική παρουσία των Αχαιών στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, κρατώντας την καλή εικόνα και την προσπάθεια όλης της χρονιάς.

Η Τενερίφη εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Προμηθέα και προηγήθηκε 13-6 με το layup του Σεμπάστιαν Σάιθ. Ο Ρίον Μπράουν έδωσε λύσεις στην επίθεση των Πατρινών, σκοράροντας για το 13-9 με τρίποντο στο 5'24" και φτάνοντας τους 7 πόντους σε αυτό το διάστημα όμως οι βολές του Λούκα Στάιγκερανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (19-9, 7'56"). Οι Ισπανοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 27-14 έχοντας 6 επιθετικά ριμπάουντ, 5 ασίστ και κανένα λάθος απέναντι στον Προμηθέα που σούταρε με 35.7% (5/14 εντός πεδιάς). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο κι έκαναν double-score με τον Σάιθ (32-16, 13'27") ενώ το τρίποντο του Αμπρομάιτις εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 (42-20, 17'53").

Μάλιστα η ομάδα του Τσους Βιδορέτα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 44-23, σουτάροντας με 41% πίσω από τα 6μ.75 (5/12) και υποχρεώνοντας τον Προμηθέα σε 8 λάθη. Η ομάδα του Μάκη Γιατράπροσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, βρήκε ρυθμό στην επίθεση κι έριξε τη διαφορά στους 15 πόντους όταν ο Μέιερ σκόραρε για το 56-41 όμως η Τενερίφη έκανε σερί 8-0 στα επόμενα 51" και το τρίποντο του Ριτσότι πίσω από το κέντρο διαμόρφωσε το 64-41 στο 30'. Στη συνέχεια ο Μπράουν μείωσε στους 17 (66-49, 32'48") αλλά μέχρι εκεί... Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 79-57 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Basketball Champions League κι έτσι η εφετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια του Προμηθέα ολοκληρώθηκε στην Τενερίφη.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 44-23, 64-41, 79-57.