«Πάρτυ» της Μπαρτσελόνα στη Μαδρίτη, 3-0 την Ρεάλ

Οι Καταλανοί πέρασαν θριαμβευτικά στον τελικό του Copa del Rey

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Μπαρτσελόνα τη ρεβάνς του 1-1 του «Καμπ Νου» και παίζοντας ιδανικά την κόντρα, επικράτησε με 3-0 της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» εξασφαλίζοντας μία θέση στον τελικό του Copa del Rey στις 25 Μαΐου στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, ήταν ο Λουίς Σουάρεζ με δύο τέρματα, με τα οποία έφτασε συνολικά τα 11 σε παιχνίδια «classico».

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν αρκετές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Βινίσιους τζούνιορ, όμως τους έλειψε η ουσία, την οποία είχαν οι «μπλαουγκράνα» στην επανάληψη.

Συγκεκριμένα στο 50', ο Ντεμπελέ βρήκε όμορφα τον Σουάρεζ, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Ο ίδιος παίκτης (Ντεμπελέ) δημιούργησε και το δεύτερο τέρμα της «Μπάρτσα» στο 69', σεντράροντας στην μικρή περιοχή με τον Βαράν να σημειώνει αυτογκόλ.

Το τελικό 0-3 πέτυχε ο Λουίς Σουάρεζ με εκτέλεση πέναλτι «αλα Πανένκα» στο 73', μετά από παράβαση στον ίδιο από τον Κασεμίρο.

Στον ημιτελικό της Πέμπτης, θα αναμετρηθούν Βαλένθια και Μπέτις.