«Επική» ανατροπή της Μάντσεστερ Σίτυ, 3-2 τη Σάλκε

Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το γκολ της νίκης στο 90ο λεπτό

Χάρη σε γκολ του Στέρλινγκ στο 90ο λεπτό της συνάντησης η Μάντσεστερ Σίτυ πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Σάλκε με 3-2 ανατρέποντας μάλιστα το εις βάρος της 2-1 και ενώ αγωνιζόταν από το 68' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Οταμέντι με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αποκτώντας έτσι τεράστιο προβάδισμα για πρόκριση στους «8» του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον συνήθη ύποπτο Κουν Αγουέρο να ανοίγει το σκορ στο 18'. Οι «μπλε» της Βεστφαλίας ισοφάρισαν στο 38' με πέναλτι του Μενταλέμπ μετά από χέρι του Οταμέντι για το οποίο χρειάστηκε παρέμβαση του VAR. Το 2-1 πέτυχε ο ίδιος παίκτης στο 45', όταν ο Φερναντίνιο ανέτρεψε τον Σανέ. Ο τελευταίος, αποζημίωσε την ομάδα του για το πέναλτι που υπέπεσε καθώς στο 85ο λεπτό έκανε το 2-2 με εκπληκτικό σουτ.