Πνίγηκε στα στενά του Βοσπόρου ο Ολυμπιακός

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός και ηττήθηκε κατά κράτος από τους Τούρκους. Το τελικό 98-72 αντικατοπτρίζει τις αδυναμίες του Ολυμπιακού αλλά και την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού. Εκεί που πέρυσι οι ερυθρόλευκοι στέφθηκαν πρωταθλητές, φέτος υπέστησαν βαριά ήττα.

Οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα και την δική τους ευστοχία και ξέφυγαν από τα πρώτα λεπτά του ματς στο σκορ.

Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός ενώ κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς στο 24ο λεπτό του αγώνα (57-48), δεν κατάφερε να ανατρέψει τη ροή του αγώνα. Ο Τζόρνταν Φάρμαρ βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση και η Εφές διεύρυνε και πάλι το προβάδισμά της.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 54-32, 74-57, 98-72.

Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 25(4), Βούγιασιτς 15(3), Ερντέν 13, Τουντσερί 7(1), Γκόνλουμ, Σαβάνοβιτς 13, Λούκας 10(1), Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 11.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 13, Λο 4, Άντιτς 5, Σπανούλης 14(2), Περπέρογλου 10(2), Ντόρσεϊ 3, Σλούκας 5, Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 7(1), Παπανικολάου 5(1), Μάντζαρης 6(2).