Αστραπή στη βροχή ο Lightning Μπολτ

Είναι ο Lightning Μπολτ! Στη Μόσχα είχε πιάσει ψιλόβροχο λίγα λεπτά πριν την έναρξη του τελικού των 100 μέτρων... Ήταν δυνατόν να μην εμφανιστεί η... αστραπή, εν ονόματι Γιουσέιν Μπολτ;

Ο Τζαμαϊκανός αθλητής έσπευσε να "παίξει" με το φακό της κάμερας που τον απεικόνιζε, μερικά δευτερόλεπτα, πριν εκκινήσει η κούρσα. Λίγα λεπτά μετά, επανήλθε στη θέση του Παγκόσμιου Πρωταθλητή, με χρόνο 9.77.

Στα πρώτα 40 μέτρα, ο Αμερικανός Τζάστιν Γκάτλιν προηγείτο, όμως ο Μπολτ επιτάχυνε και δεν χαλάρωσε, ούτε κοίταξε πίσω. Ο Αμερικανός κατετάγη τελικά δεύτερος και αμέσως πήγε να συγχαρεί τον Τζαμαϊκανό συναθλητή του.

Ο Τζάστιν Γκάτλιν σημείωσε χρόνο 9.85, χρόνος που είναι η καλύτερη φετινή του επίδοση, κάτι που ισχύει και για τον Γιουσέιν Μπολτ.

Τρίτος κατετάγη ο Νέστα Κάρτερ με χρόνο 9,95, στο πρώτο του ατομικό μετάλλιο -πλην σκυταλοδρομίας, δηλαδή- σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Ο Γιουσέιν Μπολτ κατέκτησε το έκτο του χρυσό σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και ειδικότερα, το δεύτερο, μετά το 2009 στο Βερολίνο, στα 100 μέτρα.

Ταχύτερος Ευρωπαίος και ταχύτερος λευκός αναδείχθηκε ο Κριστόφ Λεμέτρ, με χρόνο 10.06. Η τελευταία φορά που έβρεξε σε τελικό 100 μέτρων ήταν το 2005, στο Ελσίνκι της Φινλανδίας.