Από αουτσάιντερ φαβορί ο Παγδατής

Μπορεί να μην ήταν το φαβορί, αλλά ο Μάρκος Παγδατής τα κατάφερε με τον καλύτερο απέναντι στον Ριτσάρντ Γκασκέ (Νο 10), καθώς επιβλήθηκε με 2-0 σετ σε 1 ώρα και 17 λεπτά και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ρότερνταμ.

Από την αρχή, ο Κύπριος βρέθηκε στην κεφαλή του αγώνα, καθώς μόλις στο πρώτο γκέιμ που σέρβιρε ο Γάλλος αντίπαλός του, έκανε μπρέικ και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Κάτι ανάλογο συνέβη και στο δεύτερο σετ, όπου χωρίς να ιδρώσει κατάφερε να πετύχει μία σπουδαία νίκη και πήρε την πρόκριση για τους “8” της διοργάνωσης.

Οι δύο τενίστες συναντήθηκαν για τρίτη φορά στα κορτ, με τον Κύπριο να έχει το απόλυτο σερί, έχοντας επικρατήσει ισάριθμες φορές. Στον επόμενο γύρο, ο Παγδατής θα παλέψει για μια θέση στα ημιτελικά, θα είναι ο Βούλγαρος Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.(Νο 41).