Μαραθώνια πρόκριση Παγδατή

Όχι μία, ούτε δύο, αλλά 4 ώρες και 15 λεπτά χρειάστηκαν για την πρόκριση του Μάρκου Παγδατή, αλλά τελικά τα κατάφερε. Ο Κύπριος προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Αυστραλιανού Open, νικώντας με 3-2 τον Ισπανό Άλμπερτ Ράμος (Νο 51).

Ο Παγδατής, νούμερο 35 στην παγκόσμια κατάταξη, βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ, χάνοντας το πρώτο με 7-6 και το τρίτο με 6-4, ωστόσο, ωθούμενος και από τους ιδιαίτερα εκδηλωτικούς (ίσως και υπερβολικά για γήπεδο τένις) συμπατριώτες του, κατάφερε να επιστρέψει στο ματς. Ισοφάρισε, κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 7-6 και το τέταρτο με 6-3, ενώ στο τάι μπρέικ ήταν κυρίαρχος με 6-3.

Αντίπαλος του 27χρονου Παγδατή στο δεύτερο γύρο θα είναι ο Ιάπωνας Τατσούμα Ίτο (Νο 84), ο οποίος απέκλεισε τον Αυστραλό Τζον Μίλμαν (Νο 184), με 3-2 σετ, 6-4, 6-4, 3-6, 0-6 και 7-5.