Νικητής στο γκραν πρι του Λε Μαν ο Λορένθο, προσπέρασε τον Μάρκεθ

Για πρώτη φορά μετά από οκτώ χρόνια μπήκε στην τριάδα αναβάτης της Suzuki

Νικητής στο... επεισοδιακό γκραν πρι του Λε Μαν αναδείχθηκε ο τρεις φορές πρωταθλητής του MotoGP Χόρχε Λορένθο, ανεβαίνοντας στην κορυφή της κατάταξης και αφήνοντας πίσω του τον συμπατριώτη του Μαρκ Μάρκεθ, που είχε ατύχημα με τη Honda του και τερμάτισε στη 13η θέση.

Μάλιστα, η Yamaha έκανε το 1-2 στο γκραν πρι, αφού δεύτερος τερμάτισε, παρά την κακή του εμφάνιση στις κατατακτήριες, ο θρύλος Βαλεντίνο Ρόσι, ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε με Suzuki ο Ισπανός Μάβερικ Βινάλες, που φημολογείται ότι θα αντικαταστήσει τον Λορένθο την επόμενη χρονιά. Πρόκειται για την πρώτη φορά από το 2008 που η Suzuki μπαίνει στην πρώτη τριάδα σε γκραν πρι (η τελευταία φορά ήταν με τον Ιταλό Λορίς Καπιρόσι στην Τσεχία).

Ο Λορένθο έχει πλέον 90 βαθμούς στη συνολική κατάταξη, ενώ ο Μάρκεθ έμεινε στους 85, και ακολουθεί ο Βαλεντίνο Ρόσι με 78.