MOTO GP: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Μάρκεθ

Τη δική του ιστορία γράφει ο Μάρκεθ, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος στο Μοτέγκι και κατέκτησε το παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο νεαρός οδηγός της Repsol Honda κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο του σε δύο χρόνια και έγινε ο νεότερος αναβάτης που παίρνει δυο συνεχόμενους τίτλους στο MotoGP, δεμένου ότι είναι μόλις 21 ετών.

Την πρώτη θέση στο Μοτέγκι κατέκτησε ο Χόρχε Λορένθο, αλλά οι βαθμοί της δεύτερης θέσης που συγκέντρωσε ο Μάρκεθ αρκούσαν για να εξασφαλίσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα, τρεις γύρους πριν το τέλος.

Ο αγώνας μπορούσε να φέρει αρκετές ανατροπές στην κατάταξη, καθώς εάν ο Βαλεντίνο Ρόσι τερμάτιζε πρώτος, τότε ο τίτλος στο φετινό MotoGP θα γινόταν ντέρμπι.

Παρά το γεγονός ότι ο Μάρκεθ δεν έκανε καλή εκκίνηση, ανεβάζοντας την αγωνία. Σταδιακά όμως κέρδισε θέσεις και πλησίασε τους πρώτους, ενώ 8 γύρους πριν από το τέλος, βρέθηκε στη 2η θέση που ήταν αρκετή για να του δώσει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2014