H Hyundai 2η στο WRC

Ο οδηγός του ενός Hyundai i20 Thierry Neuville, κατέκτησε την τρίτη θέση σε μια δραματική τελευταία ημέρα στο Ράλι Αυστραλίας

Η Hyundai Motorsport ολοκλήρωσε τον τελικό γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι της FIA (WRC) για το 2016 με τη 2 η θέση στο βάθρο, πλαισιωμένη στις θέσεις 1 και 3, από την 1 η και 2 η ομάδα της VW αντίστοιχα.

Επιπλέον ο οδηγός του ενός Hyundai i20 Thierry Neuville, κατέκτησε την τρίτη θέση σε μια δραματική τελευταία ημέρα στο Ράλι Αυστραλίας.

Στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, στην χώρα των καγκουρό και τα τρία πληρώματα των New Generation i20 WRC τερμάτισαν μέσα στην πρώτη πεντάδα, με τον Hayden Paddon να τερματίζει στην τέταρτη θέση μόλις 1.6΄΄ μπροστά από τον επίσης οδηγό της ομάδας Dani Sordo. Οι Neuville και Sordo απέσπασαν επιπλέον βαθμούς, καθώς τερμάτισαν στη δεύτερη και τρίτη θέση στη Power Stage.

Το αποτέλεσμα επέτρεψε στον Neuville να εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα των οδηγών. Το πέμπτο συνεχόμενο βάθρο για τον Βέλγο και έβδομο συνολικά για τη σεζόν, τον ανεβάζει στους 160 βαθμούς, έξι μόνο βαθμούς πίσω από τον πλησιέστερο αντίπαλό του και νικητή του Ράλι Αυστραλίας, Andreas Mikkelsen (VW).

Το Ράλι Αυστραλίας ήταν το δέκατο ράλι της σεζόν, επί συνόλου δεκατριών, στo οποίo η Hyundai έχει κατακτήσει μια θέση στο βάθρο με το i20 WRC και έτσι η ομάδα ολοκληρώνει την τρίτη της σεζόν στο WRC με δύο νίκες, δώδεκα θέσεις στο βάθρο, 47 νίκες σε ειδικές διαδρομές και 24 βαθμούς στην Power Stage.

Για τον Neuville και τον συνοδηγό του Nicola Gilsoul (ο οποίος επίσης εξασφάλισε τη δεύτερη θέση στο Πρωτάθλημα των Συνοδηγών), ήταν ένα τέλος που ταίριαζε σε μια τόσο ανταγωνιστική σεζόν. Ένα βάθρο στο Μόντε Κάρλο, η νίκη στη Σαρδηνία και στη συνέχεια διαδοχικά τρία κορυφαία αποτελέσματα από τη Γερμανία έως την Αυστραλία, αποτελούν μια αξέχαστη σεζόν για το βελγικό πλήρωμα, που ήδη ετοιμάζεται για την επόμενη σεζόν.