Στον τελικό του Συνομοσπονδιών η Βραζιλία

Η Βραζιλία είναι στον τελικό του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών, μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Ουρουγουάης.

Η ομάδα του Σκολάρι ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, καταφέρνοντας να εξαργυρώσει την υπεροχή της στο 41' με γκολ του Φρεντ.

Παρόλα αυτά η Ουρουγουάη απάντησε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αφού το γκολ του Καβάνι στο 48ο λεπτό έφερε τον ημιτελικό  στα ίσια.

Οι Βραζιλιάνοι έκαναν το παιχνίδι τους, έχοντας την κατοχή της μπάλας με 64%-36% αλλά και τις ευκαιρίες (15-7 οι τελικές) αλλά χρειάστηκε να φτάσει το ματς στο 86' για να λυτρώσει τη «σελεσάο» ο Παουλίνιο.

Πλέον η Βραζιλία περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό του θεσμού, που θα προκύψει από το ματς Ισπανία-Ιταλία.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Λουϊς Φελίπε Σκολάρι): Ζούλιο Σέζαρ, Ντάνι Αλβες, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουϊς, Μαρσέλο, Λουϊς Γκουστάβο, Παουλίνιο, Χουλκ (64΄ Μπέρναρντ), Οσκαρ (73΄ Ερνάνες), Νεϊμάρ (+90΄ Ντάντε), Φρεντ

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Οσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Μάξι Περέιρα, Γκοντίν, Λουγκάνο, Κασέρες, Κρίστιαν Ροντρίγκες, Ρίος, Αλβάρο Γκονζάλες (83΄ Γκαργκάνο), Φορλάν, Κάβανι, Σουάρες.

Πηγή: novasports.gr