Ο Ολυμπιακός τη νίκη, η ΑΕΚ την πρόκριση στον τελικό

Το γκολ του Ρομαό δεν ήταν αρκετό για να κάνουν την ανατροπή οι "ερυθρόλευκοι", που έμειναν στο 0-1

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε η ΑΕΚ, παρά την ήττα της με 0-1 από τον Ολυμπιακό στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ, χάρη στη νίκη της με 2-1 στο Καραϊσκάκη.

Το παιχνίδι είχε πολλές εντάσεις, καθώς και οι δύο ομάδες έψαχναν το γκολ, με τον Ρομαό στο 82ο λεπτό να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να κάνει ο Ολυμπιακός την ανατροπή.

Μάλιστα, οι "ερυθρόλευκοι" θα μπορούσαν να είχαν πετύχει το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση στο 90', όμως η κεφαλιά του Καρντόζο σταμάτησε στο δοκάρι του Ανέστη.

Σημειωτέον ότι και οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν ο Ανέστης για την ΑΕΚ (για λίγο αγωνίστηκε ως γκολκίπερ ο... Αλμέιδα!) και ο Ντα Κόστα για τον Ολυμπιακό.