Ατρόμητος – Ξάνθη 2-1: Ο Τόνσο λύτρωσε τους Περιστεριώτες

Παλικαρίσια νίκη για την ομάδα του Σα Πίντο

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε ο Ατρόμητος στο Περιστέρι, επικρατώντας της Ξάνθης με 2-1.

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο με λίγες φάσεις, οι Περιστεριώτες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 42', όταν από ωραίο γύρισμα του Ντάουντα ο Πλατέλλας πλάσαρε τον Ζίβκοβιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 57' με τον Γιουνές από το σημείο του πέναλτι, το οποίο υπέδειξε ο διαιτητής μετά από ανατροπή του Τυνήσιου επιθετικού από τον Γκορμπούνοφ.

Κι ενώ όλα έδειχναν... Χ, ο Τόνσο είχε άλλη άποψη: Ο παίκτης του Ατρομήτου με εξαιρετικό πλασέ στο 85' έκανε το 2-1 και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Σημειώνεται ότι η Ξάνθη τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Καρασαλίδη στις καθυστερήσεις.