Προβλημάτισε ο Ολυμπιακός του Σάντσεθ στο φιλικό με τη Βάκερ

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν σε φιλικό οι πρωταθλητές Ελλάδος με την αυστριακή ομάδα - Σκόρερ ο Πουλίδο

Με ισοπαλία, 1-1, απέναντι στην Βάκερ ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας του στην Αυστρία.

Προβληματική εικόνα στο κομμάτι της ανάπτυξης για την ομάδα του Βίκτορ Σάντσες στο πρώτο ημίχρονο, που βρέθηκε πίσω στο σκορ ύστερα από τέρμα του Κερσμπάουμ στο 23΄. Παρότι χρειάστηκαν χρόνο, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ήρθε και η ανταμοιβή με ωραίο τελείωμα του Άλαν Πουλίδο έξω από την περιοχή στο 80ο λεπτό.

Το ματς:

Καλύτερο ξεκίνημα για τους Αυστριακούς στο παιχνίδι. Η Βάκερ μπήκε πιο ζωηρά στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε το πρόβλημα κυκλοφορίας της μπάλας που αντιμετώπιζε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι ήταν θετικοί αμυντικά, αφού παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων τους από τα άκρα, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, αλλά από την άλλη δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν και προβλήματα στον Γκρούνβαλντ.

Σε ένα σημείο που οι Πειραιώτες έδειχναν να «λύνονται», βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έπειτα από όμορφη αντεπίθεση την οποία ολοκλήρωσε για το 1-0 ο Κερσμπάουμ με δυνατό σουτ στο 23ο λεπτό. Η ομάδα του Σάντσες αντέδρασε σωστά μετά το γκολ, κυκλοφόρησε με ηρεμία την μπάλα κι έψαξε με δημιουργό τον δραστήριο Φορτούνη την ισοφάριση, που όμως δεν ήρθε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο απελευθερωμένος επιθετικά εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, όμως του έλειψαν οι τελικές πάσες. Η είσοδος των Ζντιέλαρ και Τσόρι στο ματς, βοήθησε τους ερυθρόλευκους τόσο στο ανασταλτικό όσο και στο δημιουργικό κομμάτι, με την ομάδα να δείχνει πιο δεμένη. Σε αντίθεση με το πρώτο 45λεπτου, οι Αυστριακοί βρήκαν περισσότερους παίκτες στην άμυνα των Πειραιωτών (καλύτερες επιστροφές) με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργήσουν κινδύνους.

Το πέρασμα των λεπτών βρήκε τους Πειραιώτες να ανεβάζουν σταδιακά της απόδοσής του και να έχουν την συντριπτική κατοχή της μπάλας. Η επιμονή έφερε την δικαίωση για τους παίκτες του Σάντσες που βρήκαν απάντηση στο γκολ που δέχτηκαν με τον «ζεστό» Πουλίδο στο 80ο λεπτό, με τον Μεξικανό να ολοκληρώνει άψογα προσπάθεια που ξεκίνησε ο Μανθάτης. Παρότι το ματς πλησίαζε στο τέλος του, οι δύο ομάδες δεν «έριξαν» στροφές και υπήρξαν ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές για ακόμη ένα γκολ.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Καπίνο (68’ Χουτεσιώτης), Μαζουακού (46’ Τσιμίκας), Μποτία (46’ Γούτας), Σιόβας (46’ Ρέτσος), Βούρος (46’ Μπέρτος), Μπουχαλάκης (46’ Ζντιέλαρ, 68’ Μανιάτης), Κασάμι (46’ Ανδρούτσος), Φορτούνης (46’ Τσόρι), Γιαννιώτας (46’ Πάρντο), Σεμπά (46’ Μανθάτης), Ολαϊτάν (46’ Πουλίδο).

Πηγή: sport-fm.gr