“Καθάρισε” την κουρασμένη ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός

Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 3-0 και ισοβαθμούν με τον ΠΑΟΚ στην κορυφή της βαθμολογίας των πλέι-οφ

Με τυπικές διαδικασίες «καθάρισε» το ντέρμπι με την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο κι ένα στο φινάλε έφτασαν εύκολα στο 3-0 απέναντι στην κουρασμένη Ένωση στην Λεωφόρο κι έπιασαν τον ΠΑΟΚ στην κορυφή των πλέι-οφ.

Η βαθμολογία:
1.ΠΑΟΚ 7
2.Παναθηναϊκός 7
3.ΑΕΚ 5
4.Πανιώνιος 1

Τέλεια εκκίνηση για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό με τον Λουντ, εκμεταλλευόμενοι την πρώτη τους αντεπίθεση στο παιχνίδι. Οι κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και είδαν το έργο τους να γίνεται… βουνό όταν ο Μπεργκ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 30ο λεπτό με κοντινή προβολή έπειτα από σέντρα του Βιγιαφάνιες.

Τα νεύρα και τα σκληρά μαρκαρίσματα κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο. Οι πράσινοι δεν απειλήθηκαν καθόλου ούτε από την είσοδο του απογοητευτικού του Μπουονανότε και με MVP τον Βιγιαφάνιες είχαν σταθερά τον έλεγχο του ματς. Το… κερασάκι στην τούρτα του Τριφυλλιού ήρθε στην εκπνοή (90’) από τον Βιγιαφάνιες.

Πηγή: sport-fm.gr