“Ξέρανε” τη Λίβερπουλ στο 92′ η Βιγιαρεάλ, προβάδισμα για Σεβίλλη

Βιγιαρεάλ-Λίβερπουλ 1-0 και Σαχτάρ-Σεβίλλη 2-2 στους πρώτους αγώνες για τα ημιτελικά του Europa League

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Europa League απέκτησαν Βιγιαρεάλ και Σεβίλλη, έναντι της Λίβερπουλ και της Σαχτάρ αντίστοιχα, μετά τα αποψινά πρώτα παιχνίδια για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο Ελ Μαδριγάλ, Βιγιαρεάλ και Λίβερπουλ παρέμεναν στο 0-0 για 92 λεπτά, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες (και από ένα δοκάρι η καθεμιά, στο 47' με τον Μπακαμπού οι Ισπανοί και στο 65' με τον Φιρμίνο οι “κόκκινοι”) αλλά να μην καταφέρνουν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, όμως στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Σουάρεθ να “σερβίρει” στον Αντριάν Λόπεθ για το 1-0, που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμο για τους Ισπανούς εν όψει της ρεβάνς στο “καυτό” Άνφιλντ.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Σεβίλλη προηγήθηκε μέσα στην Ουκρανία μόλις στο 6ο λεπτό με τον Βιτόλο, όμως πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Σαχτάρ κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, ισοφαρίζοντας στο 23' με τον Μάρλος και παίρνοντας προβάδισμα στο 36' με τον Στεπανένκο. Ωστόσο, οι Σεβιγιάνοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, πίεσαν πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, και στο 81' κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Βιτόλο από τον Φερέιρα, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γκαμεϊρό ισοφαρίζοντας σε 2-2 και δίνοντας περισσότερες ελπίδες πρόκρισης στην ομάδα του.

Οι επαναληπτικοί θα διεξαχθούν την ερχόμενη Πέμπτη 5 Μαΐου στις 22:05.