Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς Παρί και Τσέλσι

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Παρί Σεν Ζερμέν και Τσέλσι σε ό,τι αφορά την πρόκριση στους 8 του Champions League, με τη γαλλική ομάδα να κερδίζει τους “Μπλε” με το εύθραυστο 2-1 στο Παρίσι και να καλείται στον επαναληπτικό του Λονδίνου να μην ηττηθεί (ή να ηττηθεί με 3-2, 4-3 κ.ο.κ.).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 40' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς, με την μπάλα να χτυπάει στο τείχος και να καταλήγει στα δίχτυα του Κουρτουά, όμως στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου η Τσέλσι κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μίκελ. Η Παρί πήρε τελικά τη νίκη με 2-1 χάρη σε ένα γκολ του Καβάνι στο 78' (τέσσερα λεπτά αφού είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή αντί του Λούκας Μόουρα), μετά από εξαιρετική πάσα του Ντι Μαρία, ενώ στο 90' ο Ιμπραΐμοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει μεγαλύτερο “αέρα” στους Παριζιάνους, αφού δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουρτουά στο τετ α τετ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας για τη φάση των 16 του Champions League, Μπενφίκα και Ζενίτ ήταν ισόπαλες χωρίς τέρματα στη Λισαβώνα για 90 λεπτά, σε ένα κακό παιχνίδι, όμως στις καθυστερήσεις ο Ζόνας με κεφαλιά πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στους Πορτογάλους, για τους οποίους ο Κώστας Μήτρογλου αγωνίστηκε μέχρι το 63', όταν και αντικαταστάθηκε από τον Χιμένεθ.