Μάγεψε ξανά ο Αντετοκούμπο

Ακόμη μια «μαγική» εμφάνιση έκανε ο Γιάννης Αντετοκούμπο, καθώς στο 107-100 των Μπακς επί των Μάτζικ σημείωσε 25 πόντους (12/16 δίποντα, 1/1 βολή), μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ είχε και 2 ασίστ, ισάριθμα κλεψίματα και μια τάπα σε 38:18. Εξαιρετικοί και οι Μίντλέτον (25 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ) και Μονρό (21 πόντους, 11 ριμπάουντ) για τα «ελάφια».

Την ήττα με 112-97 γνώρισαν οι Σακραμέντο Κινγκς από τους Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ Έξι πόντους με 3/5 δίποντα σε 15:30 είχε ο Έλληνας σέντερ. Ο ΜακΚόλουμ είχε 18 πόντους και 5 ασίστ και μαζί με τον Λίλαρντ που έβαλε 15, αλλά είχε 13 ασίστ και 5 ριμπάουντ οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη.

Εντυπωσιακό ματς στη Νέα Υόρκη, όπου οι Θάντερ επικράτησαν 128-122 των Νικς στην παράταση και άφησαν πίσω την ήττα από τους Νετς. Στους… 44 πόντους (8/24 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 16/18 βολές) σταμάτησε ο Κέβιν Ντουράντ, που είχε και 14 ριμπάουντ.

Πέρασαν από το Μπρούκλιν οι Χιτ με το υπέρ τους 102-98 και τους Γουέιντ, Μπος να σημειώνουν από 27 πόντους. Είκοσι είχε ο Μπαρνιάνι για τους ηττημένους.

Με το υπέρ τους 91-89 «απέδρασαν» οι Κλίπερς από την έδρας των Πέισερς. Ο Κρις Πολ είχε 26 πόντους, ενώ δεν έφθασαν οι 31 του Πολ Τζορτζ για τους ηττημένους.

Την έβδομη μόλις νίκη τους στη φετινή σεζόν πανηγυρίζουν οι Σίξερς, που επικράτησαν 113-103 των Σανς στη Φιλαδέλφεια, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, με τους Σμιθ (20 πόντους), Κόβινγκτον (19 πόντους) να ξεχωρίζουν.

Έχοντας τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά «καθαρίζοντας» το ματς στην τέταρτη περίοδο οι Ράπτορς επικράτησαν 106-89 των Γουίζαρντς. Ο Λόουρι με 29 πόντους οδήγησε στη νίκη την ομάδα του Τορόντο στο «σπίτι» της.

πηγή: sport-fm.gr