Υπόκλιση! Νηστικοί και διψασμένοι οι Αλγερινοί κόντραραν τη Γερμανία!

Η προσπάθεια της Αλγερίας να περάσει τη Γερμανία και να βρεθεί εκείνη στους οκτώ του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας δεν στέφθηκε από επιτυχία, καθώς η ομάδα του Βαχίντ Χαλίλχοτζιτς έχασε με 2-1.

Η αξιομνημόνευτη προσπάθεια των Αλγερινών παίρνει δυσθεώρητες διαστάσεις αν σκεφτεί κανείς ότι από την ανατολή του ηλίου κανείς τους δεν είχε φάει φαγητό και δεν είχε πιει ούτε νερό μέχρι τον αγώνα!

Ακόμη και όταν ο αγώνας πήγε στην παράταση και στο ημίχρονό της, οι Γερμανοί δροσίστηκαν, οι Αλγερινοί λόγω του Ραμαζανιού και της ευλαβικής προσήλωσης στη νηστεία τους, δεν ήπιαν ούτε γουλιά και το ψυγείο της ομάδας, που κουβάλησε ως τον αγωνιστικό χώρο το τεχνικό τιμ, έμειν ανέγγιχτο.

Σκεφτείτε ότι αυτό έγινε κόντρα σε ένα φαβορί, όπως τα πάντσερ, με τον Σίρλε να πετυχαίνει το πρώτο γκολ για τη Γερμανία στο δεύτερο λεπτό της παράτασης και σε μια χώρα, όπως η Βραζιλία, με πολλή υγρασία, αν και το βράδυ της Δευτέρας στο Πόρτο Αλέγκρε, όπου διεξαγόταν το ματς, ήταν σχετικά δροσερό.