Η Εθνική μπάσκετ κατέκτησε το Euro Tour 2013

Η Ελλάδα παίζοντας εξαιρετικά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, επικράτησε με σκορ 79-67 της Γαλλίας, κατέκτησε το Euro Tour 2013 και άφησε πολλές υποσχέσεις ενόψει του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Κορυφαίος για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 18 πόντους και πέντε ριμπάουντ.

Η Ελλάδα με τους Ζήση, Μπράμο, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μαυροκεφαλίδη στην αρχική της πεντάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες των Γάλλων και προηγήθηκε με 15-8 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Με διαδοχικούς πόντους από τους Μαυροκεφαλίδη, Πρίντεζη και Σλούκα οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (13-24). Σε εκείνο το σημείο οι τρικολόρ έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 6-1 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-25.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Ελλάδα με αρκετές αλλαγές στην πεντάδα της μπήκα φουριόζα και με ένα επιμέρους σκορ 7-2 ξέφυγε με 32-21. Οι Γάλλοι ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και με μπροστάρη τον Τόνι Πάρκερ κατάφεραν να... ροκανίσουν τη διαφορά (40-43).  Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 40-45 χάρη στους δύο πόντους του Πρίντεζη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική ξεκίνησε με τους Ζήση, Μπράμο, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Μαυροκεφαλίδη και άμεσα κατάφερε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας (40-49). Η απάντηση των τρικολόρ ήταν άμεση και με ένα σερί 8-0 μείωσαν στον πόντο (48-49). Η Ελλάδα με δυο διαδοχικά καλάθια του Μαυροκεφαλίδη και ένα του Βουγιούκα πήρε και πάλι αέρα επτά πόντων (48-55), αναγκάζοντας τον Κολέ να καλέσει time out. Η εικόνα των Γάλλων δεν άλλαξε, πράγμα το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι και το τέλος της τρίτης περιόδους τους βρήκε στο +12 (51-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι δε χαλάρωσαν ούτε δευτερόλεπτο και με όπλο την άμυνα τους εκτόξευσαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (53-71) πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Στα εναπομείναντα λεπτά οι Έλληνες διεθνείς κατέβασαν ταχύτητα και έδωσαν την ευκαιρία στους Γάλλους να μειώσουν για το τελικό 67-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 40-45, 51-63, 67-79.

Γαλλία (Βενσάν Κολέ): Μπατούμ 2, Πάρκερ 2, Ντιαό 15, Αζίνκα 16, Ζελαμπάλ 5 (1), Ντιό, Πετρό 4, Καουντί, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 10 (2), Βέστερμαν, Λοβέρν 9.

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Ζήσης 9 (1), Περπέρογλου, Φώτσης 10 (3), Παπανικολάου 10, Μαυροκεφαλίδης 18, Βουγιούκας 3, Μπράμος, Πρίντεζης 8 (1), Σλούκας 10, Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3 (1). Δεν αγωνίστηκε ο Βασιλειάδης.

Πηγή: novasports.gr