Διέλυσε την ΑΕΚ στο πρώτο ματς των ημιτελικών ο Ολυμπιακός

Οι Πειραιώτες έκαναν άνετα το 1-0, κερδίζοντας με 93-58 την Ένωση

Αυτός είναι το αφεντικό!

Με το πόδι στο… γκάζι από νωρίς, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός απέναντι στην ΑΕΚ, καθώς τη διέσυρε 93-58, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στους ημιτελικούς της φετινής Α1 και παράλληλα να πετύχει τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του απέναντι στην «Ένωση», που ήταν το +32 (82-50), στις 31/10/2010.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Σπανούλης με 15 πόντους, με τον Χάντερ να προσθέτει άλλους 12 και τον Γιώργο Πρίντεζη στην επανεμφάνισή του να σημειώνει 7. Από την ομάδα του Ζντοβτς ξεχώρισε ο Μαυροειδής με 15 πόντους.

Όχι καλάθι, αλλά… γκολ περίμεναν να μπει στο ΣΕΦ. Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά, με αποτέλεσμα το κυρίαρχο στοιχείο στα πρώτα τρία λεπτά να ήταν η αστοχία. Εκείνος που έσπασε το… ρόδι ήταν ο Μπράουν (0-2), με την ΑΕΚ να συντηρεί το προβάδισμά της μέχρι τα μισά, παρά την ευστοχία του Ολυμπιακού από την περιφέρεια (8-9). Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το ρυθμό τρέχοντας στο παρκέ και έκαναν αρχικά ένα 4-0 για το +3 (12-9). Μάλιστα, χάρη στην καλή τους άμυνα, η υπέρ τους διαφορά πήγε ακόμη και στο +7 (19-12) εξαιτίας και της αστοχίας της «Ένωσης», με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται 21-14.

Η καλή άμυνα του Ολυμπιακού οδήγησε την ΑΕΚ σε πολλά αβίαστα λάθη στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και σε συνδυασμό με την αστοχία της από την περιφέρεια (0/8 μέχρι εκείνο το σημείο) η διαφορά πήγε αρχικά στο +11 (25-14), ενώ με τον Πρίντεζη να ήταν «καυτός» έφτασε ακόμη και στο +13 (29-16). Η «Ένωση» συνδέθηκε με το καλάθι χάρη στον Μαυροειδή, αλλά τα κλεψίματα των «ερυθρόλευκων» στη συνέχεια έδωσαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό για το +15 (35-20). Έκτοτε, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου άνοιξαν ακόμη περισσότερο το ρυθμό και με τους Γουόρικ και Στρόμπερι να δίνουν τρομερή ενέργεια στο παρκέ, το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 52-30.

Τη… νωθρότητα του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, κάνοντας έτσι ένα σερί 6-0 για το 52-36, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να… συνέρχονται, πηγαίνοντας την υπέρ τους διαφορά ξανά πάνω από τους 20 πόντους (59-38), ωστόσο εμφάνισαν ξανά σημάδια χαλάρωσης, με τον Γκριν να παίρνει «φωτιά» έξω από τα 6,75μ. και να ρίχνει τη διαφορά στους 13 πόντους (59-46), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς ανήκε στους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίοι πίεσαν πιο πολύ στην άμυνα και βγάζοντας συνεχώς αιφνιδιασμούς αύξαναν τη διαφορά τους, στέλνοντάς την ξανά στο +22 (70-48) στο τέλος.

Παρά τη μεγάλη διαφορά, ο Ολυμπιακός συνέχισε με την ίδια σοβαρότητα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας ακόμη και στο +31 (79-48), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η ΑΕΚ το είχε παρατήσει εντελώς το ματς, όχι όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το ξέφρενο ρυθμό τους και με την «Ένωση» να μην ήταν καν σε θέση να ακολουθήσει, η διαφορά ξέφυγε στο +36 (88-52). Στον εναπομείναντα χρόνο, το μόνο που είχε ενδιαφέρον ήταν το τελικό σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε στο 93-58.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 52-30, 70-48, 93-58

Πηγή: sport-fm.gr