Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα από την Κάχα Λαμποράλ

Την πρώτη του ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα υπέστη στην Ισπανία ο Ολυμπιακός, καθώς “λύγισε” στην έδρα της Λαμποράλ Κούτσα με 70-89.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, όπου οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν χωρίς πόντο στα πρώτα τρία λεπτά, δίνοντας τη δυνατότητα στους Βάσκους να πάρουν μεγάλη διαφορά (έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους), την οποία στη συνέχεια οι παίκτες του Σφαιρόπουλου, αν και μείωσαν, δεν κατάφεραν να καλύψουν.

Παρά την ήττα, από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν ο Σπανούλης με 27 πόντους και ο Ντάνστον με 12 πόντους. Για τους γηπεδούχους, καθοριστική ήταν η παρουσία του Σαν Εμετέριο, που τελείωσε το ματς με 12 πόντους, ενώ πολύτιμοι ήταν και οι Ερτέλ (18 πόντοι), Μπερτάνς (17 πόντοι) και Μπέγκιτς (12 πόντοι).

Παρά την ήττα αυτή, ο Ολυμπιακός παραμένει επικεφαλής του 4ου ομίλου με 6 νίκες και 1 ήττα, και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δε θα κινδυνεύσει να χάσει την πρωτιά στον όμιλο, που πιθανόν να του αποφέρει και έναν πιο βατ΄οόμιλο στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.