Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό, πάει για την πρόκριση στη Μόσχα

Τη δεύτερη νίκη του επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ πέτυχε ο Παναθηναϊκός, με σκορ 73-72, ισοφαρίζοντας τη σειρά των προημιτελικών σε 2-2 και στέλνοντας τη σειρά σε πέμπτο αγώνα, στη Μόσχα, όπου θα κριθεί η πρόκριση στο Final 4.

Οι “πράσινοι”, παίζοντας καλή άμυνα, περιόρισαν σημαντικά τα “βαριά” όπλα της ΤΣΣΚΑ, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Μαυροκεφαλίδη και τον Λάσμε, και κατάφεραν να πάρουν διαφορά ακόμα και 9 πόντων στην τελευταία περίοδο, όμως οι Ρώσοι μείωσαν και στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας, με ένα καλάθι του Φριτζόν, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, με ένα τρίποντο του Φώτση από τα 8 μέτρα να αποδεικνύεται καθοριστικό και τον κορυφαίο της ΤΣΣΚΑ, Γουιμς, να χάνει μία βολή στο τέλος και να μην καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 73-73.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται για τελευταία φορά στη Μόσχα, όπου την Παρασκευή θα κριθεί η πρόκριση, σε ένα ματς-τελικό.